Városismereti verseny – 2023 az évfordulók éve

2023-ban ünnepeljük Petőfi Sándor születésének, a Himnusz megírásának 200., az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 175. és Pest, Buda és Óbuda egyesítésének 150. évfordulóját.
Az 1848-as forradalom nem lett volna a Reformkor nélkül. Megemlékezünk a reformkor nagy alakjairól. Sajnos az évfordulókhoz köthető épületek nagy részét lebontották, de útvonalat úgy alakították ki, hogy a megmaradt épületeket és emléktáblákat megtekinthessük.
A Városismereti verseny a Curia utcából indult, mely a Belvároshoz tartozik. A teljesség igénye nélkül a következő helyeket jártuk be a verseny 240 perce alatt: Ferenciek tere, Kossuth Lajos utca, Városház utca, Deák tér, Vörösmarty tér, Széchenyi tér, Vigadó tér, Március 15. tér, Egyetem tér, Királyi Pál utca, Curia utca.
A 111 kérdésből álló feladatlap megoldása során rengeteg információ birtokába jutottunk, sok új ismerettel bővítettük tudásunkat.
Néhány kérdés, amellyel meg kellett birkóznunk: Mikor épült a középső zárt udvart körülvevő épületrész? Melyik oldalon voltak a börtöncellák? (régi Vármegyeháza épülete) Mivel érdemelte ki, hogy szobrot állítsanak neki? Melyik kezével fogja köpenye redőit? (József nádor szobra) Hány fő van a domborművön? Hova mutat Széchenyi a jobb kezével? (Magyar Tudományos Akadémia) Kinek a pénzéből állították a szobrot? Mi van a költő bal kezében? (Március 15. tér Petőfi-szobor)
A 2023. február 25-én tartott rendezvényen 83 csapat – 14 iskolából (4 általános, 8 közép, 2 általános +gimnázium), 3 családból, és 3 felnőtt csapatból összesen 286 fő vett részt.
Iskolánkból a versenyen két csapat indult a 6.a és 8.b osztályos tanulók részvételével.
Vegyes kategória általános iskolás útvonalon:
2. helyezést ért el: Gábris Petra, Lontai Bálint, Rubicsek László, Varga Ilona Délia, Vincze Vesna (6.a) Margittai Judit pedagógus
5. helyezést ért el: Bencze Fruzsina, Horváth Anna Piroska, Molnár Eszter, Szekeres Márton (8.b) Jósvai Mária pedagógus
Gratulálunk a verseny résztvevőinek!
Fáradtan, de élményekkel teli érkeztünk haza a III. kerületbe, abban mindannyian megegyeztünk: Jövőre, veled ugyanitt!