Újrahasználattal a fenntarthatóbb jövőnkért

Ökoiskolánk több programmal csatlakozott az Európai Hulladékcsökkentési Hét felhívásához. A szülőket és gyerekeket az iskola kapujára kitett felhívásban, a honlapunkon, Facebook-oldalunkon, közvetlenül a szülőknek írt levélben és a Diákönkormányzaton keresztül előre tájékoztattuk az intézményünkben várható eseményekről.

  1. Takarítás, hulladékgyűjtés: Tanítványaink lombsöprést végeztek a környéken és az iskola udvarán. Az avar egy része a komposztálóba került. Volt olyan osztályunk, amelyik szemetet szedett a környező utcákban.
  2. Újrahasznosítás, vagy annak előkészítése: Technikaórán szebbnél szebb munkadarabok készültek az újrahasznosítás jegyében “Semmiből valamit” címmel. Az iskola melléképületéből származó faanyagból készítettek a felsősök baglyokat, valamint textil és műanyag hulladékokból készültek karácsonyi manók, fenyőfás üdvözlőlapok. Alsó tagozaton használt farmerek és zoknik, valamint megmaradt fonalak, régi újságpapírok, műanyag kupakok keltek új életre a szorgos kezek által. Zoknihernyók, farmer üdvözlőlapok, fonalbaglyok, hóemberek és memóriajátékok születtek.
  3. A hulladék keletkezésének megszüntetése vagy csökkentése: Elindítottuk az iskolában keletkező, komposztálható “zöldjavak” gyűjtését. Kísérleti jelleggel az emeleten helyeztünk el komposztkukákat a gyümölcsmaradékoknak.
    Könyvcsereberét rendeztünk: a megunt, de még jó állapotban lévő ifjúsági könyvekért kuponokat kaptak a diákok, ezeket cserélhették nekik tetsző könyvekre. Azokat a köteteket, amelyek nem találnak új gazdára, felajánlottuk egy hátrányos helyzetű gyermekeket foglalkoztató tanoda számára.
  4. Az idei témával kapcsolatos akció: Gyűjtöttünk használaton kívüli törölközőket. A kifogástalan állapotban lévő darabokat egy gyermekotthon lakói kapták, a többit egy állatmenhely számára ajánlottuk fel.
  5. Hulladék szétválogatás és újrahasznosítás: A termekben elhelyezett szelektív kukák rendeltetés szerinti használatára fokozottan figyeltünk a héten.

A korábban csak kerti zöld hulladékot tartalmazó komposztládából kinyert humuszt tulipánhagymák ültetésére és szobanövények átültetésére használtuk.
16 osztály vett részt a programokban. 52 kg használaton kívüli törölközőt gyűjtöttünk össze és adtunk tovább. A könyvcsereberén 30 könyv talált új gazdára, 15 gazdagította a könyvtárat és 40 került a tanodába. Rengeteg zsák avart gereblyéztek össze. 15 kg gyümölcsmaradék került a komposztálónkba. 50 kg humuszt használtunk fel ültetéshez. Több kg hulladékot mentettünk meg újrahasználattal a kukába kerüléstől.
Ezek a kezdeményezések nem csak időszakos akciók. A komposztálást folytatjuk, technika órákon folyamatosan “semmiből készítünk valamit”. A könyvcsereberét és a nehéz sorsú gyerekek támogatását a jövőben szeretnénk hagyománnyá tenni. Környezetünk gondozása és szépítése a továbbiakban is iskolánk közösségének szívügye marad.
A fenti tevékenységek Európa bármely országában megvalósíthatóak, az adaptáció iskolák számára alkalmas lehet.