Szennyvíztisztító telepen járt a 7. évfolyam

Október elsején a 7. a és b osztály tanulóival ellátogattunk a Fővárosi Csatornázási Művek Észak-pesti Szennyvíztisztító Telepére. Budapest szennyvizének felét az észak-pesti és a dél-pesti telepen tisztítják meg, ezek együttes kapacitása 280 000 köbméter naponta.Szakértő vezetőktől megtudtuk, hogy a dél-pesti telepen működik az első hazai, termofil iszappasztörizáló, amely a telepre naponta érkező (65 ezer m3) szennyvíz szervesanyag-tartalmából bioenergiát állít elő.
A szennyvizek megtisztításához fizikai, kémiai és biológiai módszereket alkalmaznak.
Először kőfogókon felfogják a csatorna alján görgetett anyagokat, majd rácsokon kiszűrik a nagyobb, darabos hulladékokat. A homokfogó medencékben ülepítik a homokot, a zsírfogókban leválasztják a zsírokat. Az eleveniszapos levegőztető medencékben lebontják a szerves anyagokat és eltávolítják a nitrogént. Az utóülepítőben szétválasztják a tisztított vizet az eleveniszaptól. A fermentorokban termelt biogázból gázmotorok segítségével elektromos áramot termelnek. Elmondták azt is hogy az élelmiszermaradványokat már nem szabad a szennyvízbe önteni, vagy állatokkal feletetni: ezen a telepen elektromos energia nyerhető belőle. A hulladék-ártalmatlanításnak ez a módja nemcsak a környezetet kíméli, hanem további zöldenergia forrása is.
A telep bejárása végén egyszerű, érdekes kísérleteket végezhettünk a laborban.
Néhány vélemény a gyerekektől:
” Szerintem nagyon jó és érdekes volt. Nagyon meglepődtem, hogy mennyi mindent húznak le az emberek..”
“Érdekes volt látni, hogyan dolgozzák fel a szennyvizet.A kísérletek nagyon izgalmasak voltak.”
“Szagos. Azon kívül egész érdekes volt. Nekem tetszett.”
“A kísérletek és a látogatás lenyűgözőek voltak.Enyhén büdös volt de ettől eltekintve remek volt.”