Óceánok világnapja

1992 óta ünnepeljük június 8-án ezt a jeles dátumot, mely az óceánok és tengerek fontosságára hívja fel a figyelmet. Köztudott, hogy Kék Bolygónk 70 %-át víz borítja, ám mostanra az óceánok, tengerek fenntarthatósága veszélybe került – figyelmeztetett az ENSZ. Ennek okai többek között a globális felmelegedés, a túlhalászat és a szennyezés, melyek a bennük élő élőlényekre is jelentős pusztító hatással vannak.

Ha arra kérnénk, hogy sorold fel a Földünk legnagyobb állóvizeit, akkor biztosan eszedbe jutna az Atlanti-, a Csendes-, az Indiai-óceán, valamint a Jeges-tenger is. Az idei Óceánok Világnapja után azonban egy ötödik óceánt is szükséges megemlíteni, amelyet a tudósok napjainkban Déli-óceánnak neveztek el. Ez az Antarktiszt körülvevő hatalmas víztömeget jelöli, melynek határa a Nyugati-Szél-áramlás.

S bár a mai Magyarország lábait sem tenger, sem óceán nem mossa, mi itthon, de utazásaink során is tehetünk a vizek élővilágának megőrzéséért. Például nem vásárolunk veszélyeztetett fajokból készült kozmetikumokat, vagy az étkezési célokra szánt halak esetén próbálunk meggyőződni, hogy halászatuk fenntartható volt. Külföldi útjainkon pedig érdemes odafigyelni, hogy a hazahozni kívánt ajándékok ne származzanak az óceánok, tengerek élőlényeinek elpusztításából, gondolhatunk itt cápafogra, korallokra, stb. Ha pedig van erőnk elvinni magunkkal az elemózsiát és innivalót a természetbe, legyünk elég erősek ahhoz is, hogy hazavigyük a kiürült csomagolási szemetet! Ha tudott volna figyelni az emberiség arra, hogy a szemét ne kerüljön a vizeinkbe, akkor most nem okozna fejtörést az a mintegy 27 magyarországnyi területű, a tengeráramlatok által összeterelt, vízfelszínen és az alatt lebegő hulladékhalom a Csendes-óceánon, amit a nagy csendes-óceáni szemétsziget néven szokás emlegetni.

Forrás: https://www.nationalgeographic.com/environment/article/theres-a-new-ocean-now-can-you-name-all-five-southern-ocean https://wwf.hu/hireink/egyeb-termeszetvedelem/az-oceanok-vilagnapja/