Hagyományőrző napok

„Száll a madár ágrul ágra,

Száll az ének, szájrul szájra”

Arany János gyönyörű sorai és László Gyula illusztrációi figyelmeztettek és készítettek fel mindenkit, hogy 2011. szeptember 24-én a Keve-Kiserdei Általános Iskolában Hagyományőrző nap köszönt ránk.

Előzetes feladatként mindenki lelkesen készült a szombati napra, sokaknak pajzsfestés, szinte mindenkinek kutatómunka volt az előzetes munkája, hiszen totókat, feladatlapokat kellett leadni.

Pénteken délután tetőfokára hágott az izgalom, hiszen dr. Hidán Csaba a Károlyi Gáspár egyetem tanára harcművész, előadó az Aranyszablya csapat vezetője és kis csapata az udvaron felállította jurtáját. Másnap reggel gyülekeztek a tanulók és tanárok, valamint a sok-sok érdeklődő szülő és gyermek. A programokat dr. Hidán Csaba és társai előadása és bemutatója kezdte, ahol megismerkedhettünk a honfoglalás kori fegyverekkel, ruhákkal, szokásokkal. Többször lelkes taps kísérte a harci bemutatókat, ahol külön figyelmet vívott ki magának Hidán Álmos ötödikes harcos, aki korát meghazudtolóan forgatta a fokost.

A nap további részében is izgalmas programok vártak minden résztvevőre. Az udvaron mindenki közelről megismerkedhetett a jurtabeli élettel, az íjászattal, ostromjátékot játszhattak az osztályok zoknibombákkal.  A tornateremben akadálypályán mérhették össze ügyességüket a diákok.

Az Keve utcai épület minden termében különböző ügyességi, kézműves foglalkozások rejtelmeibe vezetették be az iskola pedagógusai az érdeklődőket. Volt itt minden: ostor- és táltosdob készítés, anyagedények formázása, karkötőfonás, tűnemezelés, pajzs és süvegkészítés, tarsolylemez domborítás. A kíváncsiskodók a rovásírás alapjaival is megismerkedhettek.

Minden programon sétálócédulát írattak alá a gyerekek, így délben sokan vehettek át csoportos és egyéni munkájukért oklevelet. A nagy forgatagban ha megéheztünk zsíros kenyér és egyéb finomságok olthatták éhségünket.

A rendezvényt lezáró eseményre napokig készültek tanulóink, az udvaron ragyogó napsütésben, az összes résztvevő közösen énekelte el Demjén Ferenc dalát a Honfoglalás című filmből.

Megvalósultak Arany János szállt, szállt az ének ágról ágra, messze vitte a szél a Keve utca 41-ből az ismert sorokat:” Úgy kell, hogy te is értsd: nem éltél hiába, az a hely ahol élsz, világnak világa.”

Szeptember gyönyörű szombatján mindenki úgy gondolta, méltón emlékeztünk hagyományainkra, a honfoglalókra, együtt dobbant mintegy 500 gyermek és a teljes tantestület szíve. Köszönjük a szervezőknek és a résztvevőknek ezt a felejthetetlen élményt!