„Csak aki ismeri a fákat, az képes védelmezni őket.”

Minden év március 21-én, a tavaszi napéjegyenlőség idején ünnepeljük az erdőket, tartjuk az erdők világnapját. Az erdőink a Föld tüdőjeként szén-dioxidot kötnek meg, oxigént termelnek, árnyat adnak, párologtatással hűtik a bolygónk felszínét és részt vesznek az egészséges vízkörforgásban. Lassítják a klímaváltozást, szűrik a port, csökkentik a zajszennyezést, segítik a talajmegőrzést, valamint összetett ökológiai rendszerként élőhelyet nyújtanak számos élőlénynek, embernek, állatnak. A szárazföldi állat- és növényfajok több mint 80%-ának az erdeink adnak otthont, így ezek a biológiai sokféleség legnagyobb őrzői. Az erdők csendje, a természet szépsége jót tesz testnek és léleknek, oldja a stresszt, ellazít, feltölt. Az erdők világnapját az iskola négy osztálya közös túrázással ünnepelte. A kikelet eljöttével elsős, másodikos osztályaink a kirándulószezont a Duna-Ipoly Nemzeti Park Jági tanösvényének bebarangolásával indították el. A körtúra három órán át tartott. A méltán népszerű tanösvény az Európa Diplomás Nagy-Szénási, fokozottan védett terület északi részén, Pilisszentiván határában található. A remek időben szakavatott túravezetők segítségével ismerkedtünk a terület nevezetességeivel, a természetőrök munkájával. Fákat határoztunk, látcső használatot tanultunk, erdei állatokkal, szőrökkel, bőrökkel, trófeákkal ismerkedtünk, madárgyűrűzést nézhettünk, és az avar apró élőlényeit kutattuk. Egy-két szerencsés gyermek elengedhette a frissen gyűrűzött tollasokat. A hosszú út után, kellemesen elfáradva már a következő túránkat terveztük, amiről szintén beszámolunk Nektek itt az ÖKO rovatunkban – hamarosan.

Margittai Judit