Böde Péter, Vándor Meseíró a dr. Béres József Általános Iskolában

A múlt héten Böde Péter, Vándor Meseíró volt iskolánk vendége. Óriási bőrönddel érkezett, mint megtudtuk tőle, BMV-vel, azaz busszal, metróval, villamossal. Már ekkor többen ráéreztünk, valami más, valaki más érkezett hozzánk, mint amihez szoktunk.

A felső tagozatosoknak tartott beszélgetéseken sok minden kiderült gondolkodásmódjáról, életviteléről, hobbijáról, szenvedélyéről, munkájáról.  Mondatain elgondolkodtunk, szembesültünk önmagunkkal és egymással, új gondolatokat, lehetőségeket, ismereteket kaptunk.;

– Ha hétfőtől péntekig túlélésre játszva várjuk a hétvégét, akkor 5 nap várakozással telik, 2 nap marad az életre. Akarunk-e 50 évet várni 20 évnyi életért?

– Ugyanazt a filmet, képet nézve, internetes játékot játszva kész dolgokat kapunk, nem kell önmagunkat hozzátenni, gondolkodni a lehetőségeken, megoldásokon. Ha ugyanazt a könyvet olvassuk, mindannyiunk előtt más-más kép jelenik meg, önmagunkat tesszük az olvasottakhoz.

Nem csak elgondolkodtató kérdéseket, egy alkotó, tevékeny életre hangoló ötleteket kaptunk Böde Pétertől, hanem a magyar nyelv utánozhatatlan, felmérhetetlen gazdagságába is bepillanthattunk. A Czuczor-Fogarasi: A magyar nyelv szótára c. könyvből hallhattunk példát néhány szavunk magyarázatára. A 150 éves szótár sokunkat gondolkodóba ejtett.

A rendhagyó magyaróra befejezéseként megtudtuk, hogy a Meseíró nem csak kedves, hangulatos meséket ír, hanem könyveit maga illusztrálja, minden rajza ceruzával készül. A legkisebbekre is gondolva, könyvei mellett kifestőit is elhozta nekünk, melyek hatalmas bőröndjéből kerültek elő, és két napon keresztül meg is vásárolhattuk az iskola aulájában.

„Rengeteg gyakorlásra, kitartásra és alázatra van szükség ahhoz, hogy elérd az álmaid. Az álmok nem pottyannak az ember ölébe csak úgy. Bizony, tenni is kell értük…” – írta a Nyomomban a sárkány c. könyvében vendégünk, Böde Péter. Pedagógusok és tanulók, idősek és fiatalok, céltudatosak és bizonytalanok, mindannyian megegyezhetünk abban, hogy ezzel vitatkozni nem lehet, nem érdemes. Köszönjük az élményt, a tanításokat!

Jósvai Mária Dr. Béres József Általános Iskola