Látogatás az Észak-pesti Szennyvíztelepen

Óbudáról is az észak-pesti telepre kerül a szenny- és csapadékvíz, ezért is vártuk nagy érdeklődéssel a telep látogatását.

A hagyomány szerint minden évben a 7. osztályos tanulók jutnak el iskolánkból a szennyvíztisztítóba. Az idei tanulmányi utunkat az Auchan Magyarország Kft-nek is köszönhetjük, hiszen az Auchan az Ifjúságért Alapítvány által kapott összegből fizettük az útiköltségünket, 50.000 Ft-ot.

Az észak-pesti telep 1980-ban kezdte meg működését. 1986-tól nem csak a mechanikai szennyeződéseket távolítják el, hanem biológiai tisztításuk is megtörténik. A telep szennyvíztisztító kapacitása napi 200 000 m3. 2008-tól az iszapból keletkező biogázból elektromos és hőenergiát is előállítanak.

Bár előzetesen figyelmeztettek minket, hogy a telepen helyenként elviselhetetlen szagok terjengnek, itt-ott gusztustalannak tűnő medencéket is láthatunk majd, de minden várakozásunkat felülmúlta a helyszínen néha már hányingert keltő szag, és a hömpölygő szennyes víz látványa.

A kellemetlenségek ellenére sok új dolgot megtudtunk a vízről, és annak tisztításáról. A telep látogatóközpontjában kísérletet nézhettünk végig, ahol kicsiben ugyanazt a folyamatot láttuk, amit az egyes fázisokban megismertünk a helyszínen.

Mindannyian egyetértettünk abban, hogy a vízre sokkal jobban kellene figyelnünk, hiszen a meglévő vizeink csupán 0.6%-a csak az édesvíz, és 7 milliárdan vagyunk rá. Ha minden alkalommal tiszta vizet szeretnénk önteni a poharunkba, akkor valamennyi háztartásban ügyelni kell a vízre; ne folyassuk, ne szennyezzük feleslegesen a természet kincsét!

Nem csak a víz világnapján kellene odafigyelni, hanem az év minden napján óvni, védeni kell a környezetünket, ezen belül a Föld vízkészletét, hiszen az élet alapja a tiszta víz!

Ezúton is nagyon köszönjük az Auchan “Együtt az Ifjúságért” Alapítványának anyagi támogatását, amellyel ezen programunk létrejöhetett!