A Kőbányai víztározóban jártunk

Az Ihász utcai óriásmedence március 22-én, a Víz világnapja alkalmából megnyílt a látogatók előtt.

Iskolánkból 50 tanuló (5., 6. és 7. osztályosok) látogatott el a X. kerületbe, ahol maradandó élményben volt részük. Lenyűgöző volt a látvány, mely a víztározóban tett séta során tárult a szemük elé.

A víztárolót – mint minden évben – idén is tisztítják, a pucolás előtt azonban az érdeklődőket beengedték a medencébe, persze előtte a 11 ezer köbméternyi vizet teljesen lecsapolták.

A hatalmas, háromhajós, két sor oszlopos víztároló 1869-71-ig épült téglából.

A kétemeletnyi magas építmény misztikus hangulata mellett nyugalmat és a szökőkútszerű levegőztetői miatt keleties hangulatot áraszt. Falai szinte mindenhol sötétek, a víz vastartalma bebarnította a vörös téglákat. A medence hat és fél méteres magasságában tisztán látni egy feketés sávot – ez mutatja a mindenkori aktuális vízszintet.

Boltozata felett még egy méteres (hőszigetelő) földborítást is alkalmaztak. Az igényesen tervezett és épített téglaszerkezet a mai napig  működőképes.

Nagyon kicsinek, kiszolgáltatottnak éreztük magunkat az óriási oszlopok között.

A vízmosta falak tiszteletet parancsolva vették körül kis csapatunkat. Bár üresen állt a tározó, mindenhol a víz jelenlétét, szagát éreztük. Egyetlen percig sem kételkedhettünk Petőfi szavaiban: „Azért a víz az úr!”